به گزارش ایسنا، خبرگزاری تاس روسیه در شرایطی امضای سند استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه در بلاروس را منتشر کرد که رسانه‌های روسی گزارش دادند که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفته که غرب در حال به راه انداختن «جنگ اعلام‌نشده» علیه روسیه و بلاروس است.
روسیه و بلاروس که بابت جنگ اوکراین دیدگاه بسیار نزدیکی دارند، در اوایل سال جاری میلادی توافق کردند که بخشی از زرادخانه هسته‌ای تاکتیکی مسکو را در بلاروس مستقر کنند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در ماه مارس با بیان اینکه روسیه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس مستقر می‌کند، به ناتو به دلیل حمایت‌های نظامی‌اش از اوکراین و دامن زدن به بن‌بست با غرب هشدار داد.
رئیس‌جمهوری روسیه پیش‌تر تهدید کرده بود که در صورت گسترش بیشتر ناتو، این کشور تسلیحات نظامی خود را در مرزهای کشورهای عضو این پیمان نظامی مستقر خواهد کرد.
الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس هم مدت‌هاست که موضوع استقرار سلاح‌های هسته‌ای به‌گفته او «تاکتیکی» در بلاروس را مطرح کرده بود.
پوتین استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در بلاروس را امری عادی توصیف کرده و گفت ایالات متحده سال‌هاست که تسلیحات و سامانه‌های هسته‌ای خود را در خاک کشورهای متحدانش مستقر کرده است. او گفت: در اینجا هیچ چیز غیرعادی وجود ندارد؛ اولا ایالات متحده چندین دهه است که این کار را انجام می‌دهد. آنها مدت‌هاست که تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی خود را در خاک کشورهای متحد مستقر کرده‌اند. ما توافق کردیم که همین کار را انجام دهیم. تاکید می‌کنم بدون نقض تعهدات خود و بدون نقض تعهدات بین‌المللی در مورد عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای این کار را انجام می‌دهیم.
انتهای پیام