تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۷
کد خبر : 53279

«کفش» کمترین تورم فصلی با منفی ۰.۴ درصد را در امر صادرات کسب کرد

«کفش» کمترین تورم فصلی با منفی ۰.۴ درصد را در امر صادرات کسب کرد

در فصل زمستان ۱۴۰۲، گروه صادراتی «کفش، کلاه، چترآفتابی و…» با تورم ۰.۴- درصد، بیشترین کاهش را تجربه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال ۱۴۰۰ (سال پایه) استفاده شده است.
اطلاعات مورد استفاده در این طرح از آمارهای ثبت شده گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌شود.
ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص فصل زمستان ۱۴۰۲ از داده‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن‌ها بایستی با ملاحظه انجام شود.
شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه داده‌های قطعی سال ۱۴۰۲ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
شاخص قیمت کل ریالی
در فصل زمستان ۱۴۰۲، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی ۱۹۳.۴ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ۴.۴ درصد، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۱۸.۷ درصد و در ۴ فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۳۰.۵ درصد افزایش داشته است.
شاخص قیمت کل دلاری
در فصل زمستان ۱۴۰۲، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری برابر با ۱۰۴.۵ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ۰.۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۰.۹ درصد افزایش و در ۴ فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۰.۴ درصد کاهش داشته است.
افزایش تورم فصلی ریالی
در فصل زمستان ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ۴.۴ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۳.۷ درصد)، ۰.۷ واحد درصد افزایش داشته است.
در این فصل بیشترین تورم فصلی با ۱۰.۰ درصد مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده و …» و کمترین تورم فصلی با ۰.۰ درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و…» است. گروه «کفش، کلاه، چتر آفتابی و…» نیز با تورم ۰.۴- درصد، بیشترین کاهش را تجربه کرده است.
کاهش تورم فصلی دلاری
در فصل زمستان ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) برابر با ۰.۵ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۲.۰ درصد)، ۱.۵ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش تورم نقطه به نقطه ریالی
در فصل زمستان ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۱۸.۷ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۲۸.۱ درصد)، ۹.۴ واحد درصد کاهش داشته است.
در این فصل بیشترین تورم نقطه به نقطه با ۴۷.۷ درصد مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی و …» و کمترین تورم نقطه به نقطه با ۰.۰ درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و…» است.
کاهش تورم نقطه به نقطه دلاری
در فصل زمستان ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برابر با ۰.۹ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۳.۴ درصد)، ۲.۵ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش تورم سالانه ریالی
در فصل زمستان ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در ۴ فصل منتهی به فصل زمستان ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۳۰.۵ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۳۶.۸ درصد)، ۶.۳ واحد درصد کاهش داشته است. در این فصل بیشترین تورم سالانه با ۶۵.۸ درصد مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی و…» و کمترین تورم سالانه با ۱۰.۶ درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و….» است.
افزایش تورم سالانه دلاری
در فصل زمستان ۱۴۰۲، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری در ۴ فصل منتهی به فصل زمستان ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه در سال قبل برابر با ۰.۴- درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۰.۶- درصد)، ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است.
برای مشاهده اطلاعات تکمیلی به فایل پیوست مراجعه کنید.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.