تاریخ انتشار : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۳
کد خبر : 50514

«قد» کشتی ایران از آسیا بلندتر است/ تعیین تکلیف یک وزن با انتخابی

«قد» کشتی ایران از آسیا بلندتر است/ تعیین تکلیف یک وزن با انتخابی

کارشناس کشتی با تمجید از عملکرد ملی پوشان کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا گفت: «قد» کشتی فرنگی ایران از آسیا بالاتر است و باید تلاش کنیم این روند در المپیک هم ادامه داشته باشد.

علی اشکانی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات قهرمانی آسیا گفت: کسب عنوان قهرمانی کشتی فرنگی در مسابقات قهرمانی آسیا کاملاً قابل پیش‌بینی بود، تقریباً فکر می‌کنم ۱۵ بار است که تیم ملی کشتی فرنگی قهرمان آسیا شد و این بار هم این اتفاق رخ داد. قطعاً کسب عنوان قهرمانی نشان از عملکرد خوب تیم دارد اما مواردی هم در این مسابقات وجود داشت که اعضای کادر فنی باید به آن توجه کنند.
وی گفت: یکی از ایرادهایی کشتی‌گیران به خصوص کشتی‌گیران جوان در این مسابقات به چشم خورد، عدم مدیریت زمان کشتی بود. به عنوان مثال یک کشتی گیر در سه دقیقه اول خوب ظاهر شد اما در سه دقیقه دوم نتوانست طبق انتظارات ظاهر شود. برخی دیگر از کشتی‌گیران مثل علیزاده، ساروی و میرزازاده از قاره آسیا فراتر هستند و قابل پیش‌بینی بود که بتوانند موفق شوند. قواره این کشتی‌گیران بلندتر از آسیا شده و فکر می‌کنم این مسابقات برای آن‌ها حکم تدارکاتی داشت.
کارشناس کشتی فرنگی در مورد کشتی‌گیران جوان این مسابقات عنوان کرد: امیررضا ده بزرگی در ۶۰ کیلوگرم برای نخستین بار در رده بزرگسالان در آسیا به میدان رفت و به نظرم اعتماد کادر فنی به این کشتی‌گیر بسیار به جا بود. او در یک وزن المپیکی محک خورد و قطعاً در سال‌های بعد بهتر خواهد شد. او ۲۱ سال سن دارد و یکی از آینده‌داران کشتی ایران خواهد شد. اوزان ۶۰ و ۷۷ کیلوگرم المپیکی هستند و کار کشتی‌گیران سخت است. وقتی یک کشتی‌گیر در وزن ۶۰ کیلوگرم قهرمان شود قطعاً در آینده قهرمان جهان خواهد شد.
وی گفت: ایمان محمدی در وزن ۶۳ کیلوگرم به مدال برنز رسید به نظرم کشتی او همراه با نوسان بود. شاید حریفش را دست کم گرفت، اما به نظرم تغییر رنگ مدال او نسبت به سال گذشته و امسال موضوعی است که باید به آن توجه کند. هیچ کشتی‌گیری در هیچ مسابقه‌ای نباید حریف‌اش را دست کم بگیرد.
اشکانی در مورد کسب مدال طلای سعید اسماعیلی در وزن ۶۷ کیلوگرم و رقابتش با گرایی برای حضور در المپیک عنوان کرد: وزن ۶۷ کیلوگرم هم از اوزان سخت است و دو کشتی‌گیر آسیایی هم هنوز موفق به کسب سهمیه در این وزن نشدند. آن‌ها هم به این مسابقات آمده بودند تا خودشان را محک بزنند. به نظرم نیاز است برای کسی که قهرمان آسیا شده برنامه‌ریزی کنند. در کنار اسماعیلی قهرمان المپیک و جهان را داریم و بهتر است کادر فنی برای این دو نفر مسابقه رودررو یا اعزام به یک تورنمنت بین‌المللی در نظر بگیرد. نباید کشتی‌گیری که در ابتدای راه قهرمانی است آسیب ببیند. او قطعاً در آینده حرف‌ها برای گفتن دارد و به نظرم باید به او میدان داد.
وی در مورد عملکرد سایر کشتی‌گیران خاطرنشان کرد: در وزن ۷۷ کیلوگرم عبدی نتوانست به مدال برسد، به نظرم ما نباید توقع زیادی از او داشته باشیم. او کشتی‌گیر جوان است که حریفان قدرتمندی داشت. هنوز برای انتخاب شدن باید بیشتر تلاش کند و به پختگی برسد. سه کشتی‌گیری که به لحاظ فنی از عبدی بالاتر هستند در این وزن حضور دارند و به نظرم باید یک برنامه‌ریزی دقیق صورت بگیرد تا بتوانیم به این وزن به سهمیه برسیم. در این وزن مختاری را داریم که متأسفانه در مسابقات جام وهبی امره دچار حاشیه شد، اما به اعتقاد من نباید او را تنبیه کنیم چرا که مختاری به خاطر منافع شخصی دست به چنین اقدامی نزد. این سه کشتی‌گیر باید در مسابقات محک بخورند و بهترین تصمیم گرفته شود.
اشکانی گفت: رستمی هم در وزن ۷۲ موفق به کسب مدال نقره شد. او کشتی‌گیری است که در این چند سال خیلی مستمر کار کرد، شاید اگر هر کسی دیگری به جا او بود از ورزش قهرمانی دور می‌شد اما خوشبختانه او ادامه داد و ثمره آن را هم دید. به نظرم او با این شرایط عملکرد قابل قبولی داشت، البته یکی از ایرادهای او این است که فراموش می‌کند در چه میدانی کشتی می‌گیرد. به همین خاطر باید با تمرکز کار کند و خودباوری را در خودش تقویت کند.
وی خاطرنشان کرد: از کسب مدال گرمسیری خیلی خوشحال شدم. او از کشتی‌گیران قدیمی است، در طی این سال‌ها نوسانات زیادی داشت به خاطر تغییر قوانین و مصدومیت جا ماند از روحیه خود را از دست نداد و ادامه داد. به نظرم تلاش او باید دیده شود. کشتی‌گیران دیگری هم مثل ساروی و میرزازاده به مسابقات وزن داده بودند و یک تنه همه را شکست دادند.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.