تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱
کد خبر : 32157

انتخابات ترکیه به روایت آمار و ارقام

انتخابات ترکیه به روایت آمار و ارقام

به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت دیلی صباح، رویت جزئیات آماری انتخابات ریاست جمهوری نفس‌گیر ۱۴ مه ترکیه که در نهایت نشان داد «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری کنونی این کشور باید در دور دوم که ۲۸ مه برگزار می‌شود به مصاف «کمال قلیچداراوغلو» نامزد مشترک ائتلاف اپوزیسیون برود، خالی از لطف نیست. رقابت ریاست

به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت دیلی صباح، رویت جزئیات آماری انتخابات ریاست جمهوری نفس‌گیر ۱۴ مه ترکیه که در نهایت نشان داد «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری کنونی این کشور باید در دور دوم که ۲۸ مه برگزار می‌شود به مصاف «کمال قلیچداراوغلو» نامزد مشترک ائتلاف اپوزیسیون برود، خالی از لطف نیست.
رقابت ریاست جمهوری

میزان مشارکت مردمی در رقابت ریاست جمهوری ترکیه ۸۶.۹۹ درصد یا به عبارتی ۵۵.۸ میلیون از ۶۴ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۶۵۱ واجد شرایط رای دادن رای اعلام شده است.

در این رقابت آرای اردوغان تا بدین لحظه که ۹۹.۸۷ درصد از صندوق‌ها شمارش شده است، ۴۹.۵ درصد یا به عبارتی ۲۷ میلیون و ۸۸ هزار و ۳۶۰ رای اعلام شده است.

نارنجی: اردوغان، قرمز: قلیچداراوغلو
همچنین کمال قلیچداراوغلو توانسته ۴۴.۸۹ درصد یا به عبارتی ۲۴ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۱۹۶ رای به دست آورد و در جایگاه دوم قرار گیرد. پس از او «سینان اوغان» با ۵.۱۷ درصد یا به عبارتی ۲ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۶۳۴ رای در جایگاه سوم قرار گرفت.
در همین حال «محرم اینجه» نامزد انصرافی از رقابت‌های ریاست جمهوری ترکیه که نامش همچنان روی برگه‌های رای قرار دارد، توانست به ۰.۴۴ درصد یا به عبارتی ۲۳۸ هزار و ۶۹۰ رای دست پیدا کند. کمیسیون انتخابات پیشتر اعلام کرده بود که آرای اینجه را شمارش خواهد کرد و باطل اعلام نمی‌کند.
رقابت پارلمانی

از مجموع ۹۹.۸۹ درصد صندوق‌های شمارش‌ شده، میزان مشارکت مردمی ۸۷ درصد یا به عبارتی ۵۶ میلیون از ۶۴ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۶۵۱ واجد شرایط رای دادن اعلام شده است.

وضعیت احزاب در نقشه ترکیه
حزب عدالت و توسعه (AK PARTY): ۳۵.۵۸ درصد رای، ۱۹.۳۴۶.۱۳۵ رای، ۲۶۷ کرسی
حزب جمهوری خلق (CHP): ۲۵.۳۳ درصد رای، ۱۳.۷۷۳.۲۸۶ رای، ۵۰ کرسی
حزب سبز و آینده چپ (Yeşil Sol Parti): ۸.۸۱ درصد، ۴.۷۹۱.۴۴۱ رای، ۶۱ کرسی
حزب حرکت ملی‌گرا (MHP): ۱۰.۰۷ درصد، ۵.۴۷۶.۶۲۱ رای، ۵۰ کرسی
حزب خوب (IYIP): ۹.۶۹ درصد، ۵.۲۶۹.۵۲۰ رای، ۴۴ کرسی
حزب رفاه نو (Yeniden Refah): ۲.۸۵ درصد، ۱.۵۳۱.۴۶۵ رای، ۵ کرسی
حزب کارگران ترکیه (TiP): ۱.۷۳ درصد، ۹۳۹.۳۴۰ رای، ۴ کرسی.

انتهای پیام

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.