تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۶
کد خبر : 50453

هوای اصفهان ناسالم است/ شاخص زرین‌شهر و قهجاورستان بر مدار قرمز

هوای اصفهان ناسالم است/ شاخص زرین‌شهر و قهجاورستان بر مدار قرمز

اصفهان- شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان امروز جمعه ۳۱ فروردین برای دومین روز متوالی وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۴ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح جمعه ۳۱ فروردین با میانگین ۱۱۱ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان) را نشان می‌دهد.
بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه میدان انقلاب با عدد ۱۳۶، بزرگراه خرازی ۱۰۵، دانشگاه صنعتی ۱۳۱، رهنان ۱۲۶، خیابان زینبیه ۱۴۷، بولوار کاوه ۱۲۸، خیابان میرزا طاهر ۱۲۵ و ایستگاه ولدان ۱۱۷ AQI در وضعیت قابل قبول است.
شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۸۰، پارک زمزم ۷۱، سپاهان‌شهر ۶۶، خیابان فرشادی ۸۷ و خیابان فیض ۷۶ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و ایستگاه کردآباد با عدد ۱۶۴ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.
ایستگاه‌های پایش برخط هوا در خیابان‌های احمدآباد، استانداری و رودکی امروز قطع است.
امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۱۵۳ و قهجاورستان ۱۵۸ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان، در شاهین‌شهر با میانگین ۵۵ و مبارکه با میانگین ۵۹ در وضعیت قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله سجزی، خمینی‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.