تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۸
کد خبر : 37273

دسترسی مردم به خدمات بهداشتی باید در سطح محلات باشد

دسترسی مردم به خدمات بهداشتی باید در سطح محلات باشد

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فرشیدی، روز شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲، در نشست خبری «روایت سلامت در دولت سیزدهم»، گفت: در حوزه بهداشت دو موضوع بسیار مهم را دنبال کردیم که شامل اجرای قانون جوانی جمعیت و برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع بود. وی با اشاره به راهپیمایی اربعین، افزود: در مورد راهپیمایی اربعین

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فرشیدی، روز شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲، در نشست خبری «روایت سلامت در دولت سیزدهم»، گفت: در حوزه بهداشت دو موضوع بسیار مهم را دنبال کردیم که شامل اجرای قانون جوانی جمعیت و برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع بود.
وی با اشاره به راهپیمایی اربعین، افزود: در مورد راهپیمایی اربعین اگر اندکی تعلل کنیم ممکن است مشکلات بیمارستانی پیش آید، اما از تجارب کووید ۱۹ استفاده می‌کنیم تا خدمت دهی مختل نشده و حتی تاب آوری آن افزایش یابد.
فرشیدی ادامه داد: برخی بیماری‌ها مانند سل و…، به شکل اندمیک دیده می‌شود که حتی علائم مشترک با کرونا دارند و حالا با گذر از فاز شدید کرونا هنوز نسبت به بسیاری از کشورها آمار و وضعیت بسیار خوبی داریم. الان بعد از کرونا برای حفظ دستاوردهای چندین ساله باید رصد دقیق بیماری‌ها را دنبال کنیم. مثلاً، در مورد بیماری وبا با توجه به رفت‌و آمدهای شرقی و غربی بروز وبا بدیهی است و باید مراقبت‌ها افزایش یابد.
وی اضافه کرد: برای افزایش تاب آوری، گسترش زیرساخت فضای فیزیکی پیگیری شد تا حدود ۴۰۰۰ امکنه بهداشتی ساخته شود و در کنار آن بازسازی سایر اماکن هم دنبال شد. در هفته دولت نیز بیش از ۵۵۲ مکان بهداشتی تجهیز شده و افتتاح می‌شود و تا دهه فجر نیز ۲۰۰۰ پروژه بهداشتی تحویل داده می‌شود.
فرشیدی با تاکید بر لزوم ارتقای سواد سلامت و خود مراقبتی، تصریح کرد: اگر این کار به خوبی انجام شود از سال آینده می‌توان وارد فاز آمادگی برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر هم شویم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در بحث برنامه سلامت خانواده از اردیبهشت امسال ۵۹ شهر در سطح کشور با هدف اجرای نظام ارجاع و طرح سلامت خانواده وارد فاز اجرایی شدند که اخیراً ۳۲ شهرستان دیگر هم به آن اضافه شدند و به طور کلی ۹۱ شهر در کشور وارد فاز اجرایی طرح سلامت خانواده شدند و از طرفی تمامی شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر در سه استان کرمان، کرمانشاه و کردستان کاملاً زیر بار اجرای طرح سلامت خانواده رفتند.
وی افزود: طرح سلامت‌بخش را نیز که قرار است اگر بیمار از طریق نظام ارجاع به سطح بیمارستانی رسید رایگان درمان شود که در سه استان بوشهر، خراسان جنوبی و کردستان اجرایی شده است و دانشگاه علوم پزشکی زابل و جیرفت هم اخیراً به طرح اضافه شدند. برای این طرح باید مشوق‌هایی برای مردم و پزشکان در نظر گرفته شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: برای بیماری‌های غیرواگیر که عمدتاً شایع‌ترین علل مرگ و میر را تشکیل داده‌اند نیز یک برنامه‌ریزی گسترده داریم که از ماه‌های آخر سال جاری مقدمات برنامه را آماده می‌کنیم که با اجرای طرح سلامت خانواده اجرایی خواهد شد. مردم باید در محلات دسترسی فیزیکی آسانی به خدمات بهداشتی داشته باشند تا غربالگری بیماری‌های غیرواگیر انجام شود و افراد در زمینه تغذیه صحیح، فعالیت فیزیکی و…، آموزش ببینند. با ۱۷ هزار و ۹۰۰ خانه بهداشت دسترسی خوبی به جمعیت داریم و باید به بیماری‌های غیرواگیر بپردازیم و عادت کنیم سبک زندگی سالم را دنبال کنیم.
وی تاکید کرد: در بررسی بیماری‌های غیرواگیر، بحث سلامت روان اهمیت ویژه خواهد یافت تا در تمام مراکز کارشناس سلامت روان هم داشته باشیم و انتظار داریم تا پایان امسال مراکز کاهش آسیب در سطح شهرها را افزایش دهیم.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.