تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸
کد خبر : 21466

تشریح کارنامه پرستاری در سال اول دولت سیزدهم

تشریح کارنامه پرستاری در سال اول دولت سیزدهم

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس عبادی اظهار کرد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پس از ۱۵ سال در ۵ تیرماه جاری مصوب و ابلاغ شده و در این راستا، میزان ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال ۱۴۰۱، دیده شد. وی افزود: در حال حاضر نیز ارزش نسبی خدمات پرستاری به تصویب هیأت وزیران

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس عبادی اظهار کرد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پس از ۱۵ سال در ۵ تیرماه جاری مصوب و ابلاغ شده و در این راستا، میزان ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال ۱۴۰۱، دیده شد.
وی افزود: در حال حاضر نیز ارزش نسبی خدمات پرستاری به تصویب هیأت وزیران رسیده و دستورالعمل رسیدگی به اسناد تعرفه بسته خدمات و مراقبت‌های پرستاری نیز توسط دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت در تیرماه سال جاری ابلاغ شد.
عبادی با بیان اینکه تدوین دستورالعمل اجرای تعرفه‌های خدمات پرستاری در HIS منجر به اجرایی شدن کدهای مربوطه شده است، گفت: تدوین دستورالعمل بازتوزیع کارانه پرستاران مشمول قانون تعرفه گذاری نهایی شده و به زودی ابلاغ می‌شود که بر اساس آن امیدواریم از مهرماه پرداختی پرستاران با احتساب معوقه از ابتدای فروردین ماه سال جاری بر اساس قانون تعرفه گذاری صورت گیرد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت همچنین از ابلاغ دستورالعمل نحوه آنکالی کادر پرستاری در بیمارستان‌ها خبر داد و افزود: این دستورالعمل در راستای نظام مند کردن نحوه پرداخت به حضور کارکنان آنکال کادر پرستاری شاغل در بیمارستان‌ها و به منظور ارائه به موقع خدمات و مراقبت‌های با کیفیت در خارج از وقت اداری مقرر و یا ایام تعطیل (موضوع تبصره ۱ ماده ۸۷ آئین نامه اداری و استخدامی کارمندان غیر هیأت علمی) تدوین و ابلاغ شد.
عبادی گفت: در راستای اجرای طرح الکترونیک سازی ثبت و گزارش نویسی پرستاری و به منظور ساماندهی و یکسان سازی گزارش‌ها و به کارگیری فرآیند پرستاری در ارائه و گزارش دهی مراقبت‌ها و همچنین، کاهش زمان مستندسازی و افزایش ساعات مراقبت مستقیم از بیماران، این طرح به صورت پایلوت در دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و لرستان انجام و زیر ساخت‌های لازم مورد بررسی قرار گرفت و پس از ایجاد زیر ساخت‌های لازم در همه دانشگاه‌ها اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین انجام و طراحی امضای الکترونیکی برای پرستاران که در دست پیگیری است، اقدام عملی آن آغاز خواهد شد.
عبادی گفت: در ارائه طرح پایلوت کلینیک‌های مراقبت تسکینی، تفاهم نامه همکاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی گیلان، اهواز و مشهد جهت تأسیس کلینیک مراقبت تسکینی منعقد شده و اعتبار جهت تأمین زیر ساخت‌ها و الزامات راه اندازی کلینیک تأمین شده است.
وی همچنین از ارسال شاخص‌های ساختاری، فرایندی و برآیندی بر اساس مرور متون تدوین به دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و افزود: پس از جمع آوری نظرات، شاخص‌های نهایی به شیوه دلفی انتخاب شد (زخم بستر، سقوط، مدیریت درد و رضایت بیمار و خانواده) و فرمول و شناسنامه شاخص‌ها با مشارکت معاونت درمان طراحی شده است. در حال حاضر تهیه پلتفرم مربوطه جهت ورود داده‌ها در سامانه MCMC در دست انجام است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه طرح پایلوت پرستار پیگیری پس از اجرا در یک بازه زمانی یک ساله با نتایج مثبت و موفقی همراه بود، اظهار کرد: نسخه چهارم دستورالعمل اجرایی طرح برای پنج بیماری غیر واگیر و مزمن شایع (نارسایی قلبی، بیماری‌های مزمن تنفسی، سکته مغزی، دیابت و سرطان)، در ادغام با کلینیک‌های آموزش بیمار مستقر در بیمارستان‌ها، تدوین و شاخص‌های اثربخشی برنامه، شناسنامه شاخص‌ها و طراحی ابزارهای اندازه گیری پیامدها تهیه شد که در خردادماه ۱۴۰۱ در قالب دستورالعمل اجرایی واحد پرستاری آموزش و پیگیری بیمار به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.
وی افزود: این واحد، با هدف پیشگیری، حفظ و ارتقای سلامت گیرندگان خدمت به نحوی که بتوانند بالاترین سطح خودمدیریتی و عملکرد را حفظ کنند، تأسیس می‌شود.
عبادی، توسعه مراکز مراقبت پرستاری در منزل از یک هزار مرکز به ۱۳۳۵ مرکز و بازنگری تعرفه خدمات پرستاری در منزل و اضافه کردن خدمات جدید در دبیرخانه شورای عالی بیمه را از دیگر اقدامات معاونت پرستاری در یک ساله اخیر عنوان کرد و افزود: پس از احصای فرآیندهای غیر مرتبط با مراقبت‌های پرستاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی به منظور اصلاح کلیه فرآیندهای پرستاری، در هر منطقه آمایشی، یک بیمارستان به عنوان بیمارستان پایلوت جهت اجرای “طرح بیمارستان الگو” معرفی شود.
وی ادامه داد: در فاز اول، مقرر شد سه فرآیند شامل نمونه گیری، اخذ رضایت آگاهانه و انجام مشاوره‌ها که بیشترین شکایت در بیمارستان‌ها تلقی می‌شود، مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد. در حال حاضر در هر منطقه یک بیمارستان انتخاب شده و بازدید تیم کارشناسانی معاونت از بیمارستان‌ها در دست انجام است.
عبادی گفت: برگزاری سومین آزمون صلاحیت حرفه‌ای گروه پرستاری در بهمن ماه ۱۴۰۰ با همکاری مرکز سنجش وزارت بهداشت با حضور ۶۸۶۶ نفر و برنامه ریزی برای چهارمین دوره آزمون صلاحیت حرفه‌ای گروه پرستاری در مهرماه سال جاری انجام خواهد شد. همچنین، تاکنون حدود ۴۶.۰۰۰ پروانه صلاحیت حرفه‌ای صادر شده است. بنا داریم با برگزاری آزمون به صورت دو بار در سال و راه اندازی سامانه صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای در سال جاری و صدور الکترونیکی پروانه، تمامی مشاغل گروه پرستاری پروانه صلاحیت حرفه‌ای را دریافت کنند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت تصریح کرد: در سال جاری چهار انجمن علمی پرستاری «سلامت جامعه و سالمندی ایران، پرستاری بزرگسالان ایران، پرستاری کودکان ایران و مدیریت پرستاری ایران» به تصویب رسید. با تصویب این چهار انجمن تعداد انجمن‌های پرستاری به ۶ انجمن رسید.
وی افزود: داشبورد اختصاصی معاونت پرستاری در راستای دسترسی سریع معاونت پرستاری وزارت بهداشت به اطلاعات کارکنان گروه پرستاری (پرستار، اتاق عمل، هوشبری، بهیار، کمک پرستار/ کمک بهیار و فوریت‌های پزشکی شاغل در بیمارستان) در تمامی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تابعه و تحت پوشش دانشگاه/ دانشکده‌های کشور با استقرار بر بستر سامانه MCMC ایجاد شده است.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.