به گزارش ایسنا، امیر دریادار شهرام ایرانی صبح امروز در همایش پدافند غیرعامل که با حضور فرماندهان و مسئولان عالی‌رتبه در ستاد این نیرو برگزار شد، گفت: جایگاه پدافند غیر عامل برای همه مشخص و جا افتاده است. اما، مانند دریا در مجموعه دولتی ما هنوز متناسب با سطح لازم به آن پرداخته نشده است. شاید علت این بوده که عمده ما نظامی‌ها در صحنه قرار گرفتیم و با درک از آن، بیشتر به آن نگاه کردیم.

وی افزود: امیر دریادار معنوی فرمانده وقت ناوشکن سبلان با شماره ۷۳ در دفاع مقدس توانست پس از مورد اصابت قرار گرفتن توسط دشمن با استفاده از دانش پدافند غیر عامل آن را نجات داده و به سلامت به ساحل برساند تا پس از آن، وارد مراحل بازسازی خود شود. ناوشکن سبلان امروز به عنوان خار چشم دشمنان در دریاها حضور پیدا می کند و در اقیانوس آرام پرچم نظام مقدس ما را به اهتزار در می آورد. این یکی از تجربیاتی است که در هشت سال دفاع مقدس عزیزان همرزم و پیشکسوت ما در دریا با نگاه به حوزه پدافند غیر عامل به منصه ظهور رسانند و توانستند با استفاده از این ظرفیت، یک ظرفیت بزرگتری را به میدان بیاورند. اهمیت پدافند غیر عامل اینجا اهمیت خود را به طور کامل نشان می دهد.

وی ادامه داد: ما در دریا، در حوزه پدافند غیرعامل قادر به رعایت همه اصول پدافند غیرعامل نیستیم. به همین دلیل، به سوی زیردریایی ها حرکت کرده‌ایم. کشورها با پدافند غیرعامل در حوزه دریا به زیر دریا توجه ویژه‌ای داشتند که امروز ما نیز این توجه را داریم، اما نمی‌شود از سطح دریا غافل ماند. این را هم فرمانده معظم کل قوا در یک فرمان با عنوان «مصونیت سازی برای یگان های شناور» ابلاغ کردند و ما هم به طور جدی آن را پیگیری می کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان این‌که «این مشکل فقط برای ما نیست بلکه سایر کشورها نیز با چنین مشکلی مواجه هستند»، تصریح کرد: علت این است که در دل اقیانوس، کوه یا جزیره ای وجود ندارد تا او بتواند خود را پشت آن پنهان کند و باید رو در رو بایستد؛ اما می توانند از ظرفیت پدافند غیر عامل که امروز دانش بنیان ها در حال کار بر روی آن هستند، استفاده کنند. این ظرفیت در سواحل ما بتواند استفاده شود.

وی افزود: توانستیم با سازمان پدافند غیرعامل یک تفاهم نامه در حوزه پدافند غیر عامل منعقد کنیم تا این موضوع در نیروی دریایی جریان پیدا کند. امیدوارم دو حوزه دریا و پدافند غیرعامل که در کشور مغفول مانده به جایگاه واقعی خود برسد و دغدغه فرمانده کل قوا در این حوزه از بین برود. این کار به دست همه شما متخصصان عزیز قابل انجام است و به همت شما در این حوزه نیز مانند سایر حوزه ها که امروز پرچمدار هستیم به سرعت در حوزه پدافند غیر عامل نیز به آن دست پیدا کنیم.

امیر دریادار ایرانی تاکید کرد: امروز دشمن با استفاده از همه ظرفیت های خود وارد صحنه شده است، قطعاً ما هم باید از همه ظرفیت‌های خود حداکثر استفاده را انجام بدهیم. در این میان، هیچ کسی نمی تواند ظرفیت پدافند غیرعامل را نادیده بگیرد و به آن بی توجهی کند.

وی افزود: امیدواریم در حوزه دریا نیز گام‌های بزرگتری را برداریم و با نگاه ویژه ای که به سمت سواحل مکران اتفاق خواهد افتاد، حتماً این توجهی که برادر بزرگوارم به این حوزه معطوف داشته و به دل‌مشغولی وی تبدیل شده، می‌تواند اثرگذار باشد. به عنوان دروازه ورودی اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران بتوانند نقش خود را در کمال امنیت ایفا کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان این‌که «ما حدوداً ۸۰۰ کیلومتر ساحل در محیط اقیانوسی داریم و از این طریق می توانیم به طور مستقیم به دنیا مرتبط شویم»، خاطرنشان کرد: این یک مزیت دسترسی است. در طول سالیان همواره دشمن سعی کرده آن منطقه را به عنوان یک منطقه سوخته به ما نشان بدهد؛ لذا، هیچ‌گاه نگاهی به آن سمت نبوده است.

وی ادامه داد: در طول چهار دهه گذشته، فرمانده معظم کل قوا تاکید ویژه ای به سواحل مکران داشتند و امیدواریم ان‌شاءالله بتوانیم در این حوزه هم فعالیت های خوبی را پیش ببریم. حتماً نقش پدافند غیر عامل می تواند اثرگذاری خود را در این منطقه داشته باشد.

امیر دریادار ایرانی ضمن تاکید بر جایگاه و اهمیت سواحل مکران تاکید کرد: این منطقه، مسیر کاملاً مستقیم و یک مزیت دسترسی برای نظام و کشور ما به همه جهان است. کشوری مانند روسیه با این ابعاد و اندازه برای ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر ساحل بالاجبار وارد چنین درگیری شده و می‌تواند پس از این درگیری ها بخشی از دریای سیاه را در اختیار بگیرد.

وی افزود: دریای سیاه از طریق دو یا سه تنگه به اقیانوس وصل می شود. اما، ما بدون هیچ واسطه ای از این سواحل مستقیماً به اقیانوس‌ها متصل هستیم و با کمال آزادی و اقتدارمی توانیم عبور و مرور داشته باشیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله که بتوانیم این وظیفه‌ای بر عهده ما قرار گرفته در قالب جهاد تبیین به‌خوبی به بدنه تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور منتقل کنیم و شاهد باشیم که در این حوزه گام های موثرتری برداشته شود.
انتهای پیام