تاریخ انتشار : جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۹:۴۳
کد خبر : 52363

برای ایجاد ورزش زورخانه‌ای از قزاقستان حمایت می‌کنیم

برای ایجاد ورزش زورخانه‌ای از قزاقستان حمایت می‌کنیم

وزیر ورزش در دیدار با همتای قزاقستانی خود بر حمایت ایران برای ایجاد ورزش زورخانه ای در این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، یرمک مارژیکپایف، وزیر ورزش قزاقستان در دیدار با کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان ایران اظهار داشت: رابطه خوب و نزدیکی بین ورزشکاران ایران و قزاقستان وجود دارد و زمینههمکاری‌های بیشتر بین دو کشور می‌تواند به توسعه ورزش ایران و قزاقستان کمک کند. ایران در رشته‌های بسیاری استعداد دارد وپیشرفت کرده است که ما نیز می‌توانیم از این پیشرفت استفاده کنیم. به طور مثال ایران در کشتی آزاد و فرنگی قدرت دنیا محسوبمی‌شود.
وی افزود: قزاقستان به زودی میزبان مسابقات بومی و محلی در منطقه خواهد بود که کشور ایران نیز در چند رشته در این مسابقاتشرکت می‌کند. از وزیر ورزش ایران نیز رسما دعوت می‌کنیم که در این مسابقات حضور داشته باشد. برای ورزشکاران ایران نیز درالمپیک آرزوی موفقیت دارم و خیلی خوشحالیم که این دیدار انجام گرفت.
کیومرث هاشمی نیز با قدردانی از همدردی دولت قزاقستان با مردم ایران پس از شهادت رییس جمهور و همراهان ایشان گفت: وجهمشترکات بسیار زیادی در حوزه ورزش و تربیت‌بدنی بین دو کشور برادر ایران و قزاقستان وجود دارد و در حوزه ورزش قهرمانی، دربازی‌های المپیک و آسیایی همواره یک رقابت بین دو کشور وجود داشته است.
وی گفت: این رقابت زمینه را فراهم می‌کند که ما در راستای سیاست‌هایی که در کمیسیون اقتصادی مشترک ترسیم و برنامه‌ریزیکرده‌ایم، برنامه اجرایی تفاهم‌نامه بین دو کشور را به پیش ببریم و در حوزه ورزش همکاری‌های بیشتری داشته باشیم. بنده به عنوان وزیرورزش ایران این آمادگی را اعلام می‌کنم که در همه زمینه‌ها از جمله ورزش قهرمانی، ورزش حرفه‌ای و ورزش‌های بومی و محلی وعشایری ارتباط خوبی با قزاقستان برقرار کنیم.
هاشمی خاطرنشان کرد: ما در بسیاری از رشته‌ها در دنیا مثل کشتی، تکواندو و وزنه‌برداری صاحب سبک هستیم. در خیلی از رشته‌هامی‌توانیم از طریق اعزام مربیان تجربیات خود را به کشور قزاقستان انتقال دهیم. قطعا قزاقستان نیز در رشته‌هایی مثل بوکس،سوارکاری و رشته‌های عشایری پرقدرت است که ما می‌توانیم از تجربیات شما بهره ببریم. قزاقستان یکی از لیگ‌های خوبدوچرخه‌سواری را دارد و ما این آمادگی را داریم که در لیگ شما شرکت کنیم.
وی بیان کرد: در رشته سوارکاری ما نیاز به کمک شما داریم چون مردم ایران این رشته را بسیار دوست دارند. ما همچنین رشته چوگانرا در کشورمان داریم و این رشته جزوی از سنت ایران محسوب می‌شود. اینها زمینه‌هایی است که می‌تواند دو کشور را به یکدیگرنزدیک‌تر کند. یکی از خصوصیات دیپلماسی ورزش این است که ارتباطات کشورها را مستحکم‌تر می‌کند.
وی ادامه داد: برای مسابقاتی روستایی و عشایری که به میزبانی قزاقستان برگزار می‌شود، تاکید خواهیم کرد که ایران در رشته‌هایبیشتری حضور داشته باشند. پیشنهاد می‌کنم یک هیات مشترک از دو کشور برای اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌ای که قبلا بین ایران وقزاقستان به امضا رسیده، تشکیل شود.
وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: ورزش‌های بومی محلی و عشایری تمدن و میراث هر کشور هستند. همانطور که این رشته‌ها برایشما مهم است برای ایران نیز از درجه اهمیت بسزایی برخوردار است. این آمادگی را داریم که رشته‌های قزاقستان را در ایران توسعه وگسترش دهیم و این انتظار را داریم که رشته‌های بومی ما مثل ورزش زورخانه‌ای در قزاقستان گسترش پیدا کند. ورزش زورخانه‌ای قدمتهزار ساله دارد و ریشه آن پهلوانی است.
وی گفت: رشته زورخانه‌ای در بین مردم ایران علاقه‌مندان زیادی دارد و مورد توجه مقامات کشور ما از جمله رهبر انقلاب است.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.