تاریخ انتشار : شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۲
کد خبر : 53820

چطوری مطمئن بشیم طلا تقلبی نیست؟ + آموزش ترفندهای خانگی

چطوری مطمئن بشیم طلا تقلبی نیست؟ + آموزش ترفندهای خانگی

چطوری مطمئن بشیم طلا تقلبی نیست؟ + آموزش ترفندهای خانگی

خرید یک محصول بدل به جای اصل همیشه ترسناک است، حالا تصور کنید که این محصول طلا باشد. اگرچه بیشتر فروشنده‌های طلا دارای مجوز رسمی فعالیت هستند و به ندرت پیش می‌آید که یک طلای بدل را به جای طلای اصل به مردم قالب کنند. اما افراد سودجو در همه بازارها وجود دارند، پس احتمال فروش طلای تقلبی به جای اصل نیز وجود دارد. راه‌های بسیار زیادی برای تشخیص طلای اصل از بدل وجود دارد که شما با دانستن آن‌ها هرگز در دام این افراد گرفتار نخواهید نشد. در ادامه به شما روش‌های تشخیص طلای تقلبی را نشان می‌دهیم تا خیالتان از اصل بودن طلای خریداری شده راحت باشد.

روش‌های تشخیص طلای اصل از بدل

برای تشخیص طلای اصل از بدل روش‌های بسیار متنوعی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1. بررسی عدد نوشته شده روی طلا

یکی از آسان‌ترین و بهترین روش‌های تشخیص طلای اصل از بدل، بررسی کدهای نوشته شده بر روی طلا است. عدد نوشته شده روی طلا در واقع نشان دهنده میزان طلای به کار رفته شده در ساخت قطعه طلا است. برای مثال اگر بر روی گوشواره آویز عدد ۷۵۰ نوشته شده بود، این عدد به این معنی است که ۷۵ درصد این گوشواره از طلای خالص است. ۳۷۵، ۵۸۳، ۵۰۰، ۵۸۵؛ ۷۵۰، ۹۱۶، ۹۹۹ و ۹۵۸ کد مصنوعات طلا است. بهتر است، این کدها را به یاد داشته باشید و در هنگام خرید گوشواره آویز یا هر مصنوعات دیگر ساخته شده از طلا کد آن را با این کدها مطابقت دهید.

 1. تشخیص طلای اصل از بدل با بررسی حروف حک شده روی طلا

علاوه بر اعداد بر روی طلا حروف انگلیسی هم وجود دارد. این حروف در واقع شناسنامه طلای شما هستند. معمولا حروف T (تهران)، M (مشهد)، E (اصفهان)، KT، K یا KP حک می‌شود. به یاد داشته باشید که همه طلاهای موجود در بازار به ویژه آن‌هایی که قدیمی هستند، این کدها و اعداد را ندارند و شما برای تشخیص دادن اصل یا بدل بودن آن‌ها باید به سراغ دیگر روش‌ها بروید.

 1. تشخیص اصل بودن طلا با سنگ محک

این روش یکی از قدیمی‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های تشخیص طلای اصل از بدل است. هنوز هم بسیاری از طلافروش‌ها هنگام خرید طلا از این روش برای تشخیص اصل یا بدل بودن آن استفاده می‌کنند. این روش قدیمی و موثر نیاز به کمی دانش و تجربه دارد. برای تشخیص طلا به این روش به سنگ محک و تیز آب سلطانی نیاز خواهید داشت. طلای مورد نظر را به آرامی روی سنگ محک بکشید تا خطی از طلا روی سنگ محک باقی بماند. چند قطره تیز آب سلطانی (فرمول تیز آب برای تشخیص طلا با عیار ۱۸) را روی خط باقی ‌مانده از طلا بچکانید و کمی صبر کنید. اگر طلای شما ۲۴ عیار باشد، هیچگونه تغییری در خط ایجاد نخواهد شد.

 • اگر طلای شما ۱۸ عیار باشد، هیچگونه تغییر رنگی در خط مشاهده نمی‌شود.

 • اگر عیار طلای شما کمتر از ۱۸ باشد؛ خط ممکن است کمی کمرنگ شود اما ناپدید نمی‌شود.

 • اگر با ریختن تیز آب اثر طلایی که بر روی سنگ محک کشیده‌اید، از بین رود. یعنی قطعه مورد نظر شما طلا نیست یا درصد بسیار ناچیزی طلا در آن به کار رفته است.

 1. تشخیص طلای اصل از بدل به کمک ید

ید یکی دیگر از موادی است که می‌تواند برای تشخیص طلا مورد استفاده قرار گیرد. برای تشخیص طلای اصل از بدل با کمک ید کافی است تا چند قطره از محلول ید را روی سطح طلای مورد نظر بچکانید و چند دقیقه صبر کنید تا واکنش نشان دهد. اگر قطعه مورد نظر شما اصل باشد، هیچگونه ردی از ید بر روی آن باقی نخواهد ماند. باقی ماندن هرگونه لکه سیاه و قهوه‌ای بر روی قطعه مورد نظر به منزله تقلبی بودن طلا است.

 images_1718798771_6672c9b3aa0d1.jpg

 1. تشخیص طلای اصل به کمک سرکه

سرکه در همه خانه‌ها پیدا می‌شود و شما با کمک گرفتن از آن می‌توانید طلای اصل را از بدل تشخیص دهید. برای انجام این کار به یک ظرف کوچک و کمی سرکه نیاز خواهید داشت. طلای خود را در ظرفی از سرکه سفید غوطه‌ور کنید و اجازه دهید تا به مدت ۵ تا ۸ دقیقه در سرکه باقی بماند. سرکه به هیچ عنوان نمی‌تواند باعث خوردگی و تغییر رنگ طلای اصل شد. مشاهده تغییر رنگ یا خوردگی بر روی سطح طلا نشان دهنده غیر اصل بودن آن است.

 1. تشخیص اصل یا بدل بودن طلا با تیزآب یا اسید نیتریک

به یاد داشته باشید که این روش به دقت و احتیاط بسیار زیادی نیاز دارد چرا که اسید نیتریک یک ماده فوق‌العاده خطرناک است و می‌تواند برای شما خطرناک باشد. مواد لازم برای تشخیص طلای اصل به اسید نیتریک، قطره‌چکان، یک ظرف شیشه‌ای (یا فولادی ضد زنگ) کوچک، دستکش و عینک محافظ نیاز خواهید داشت. طلای مورد نظر خود را در ظرف قرار دهید و چند قطره اسید نیتریک روی آن بچکانید. طلای اصل در مجاورت با تیزآب هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و رنگ خود را حفظ می‌کند. اما طلاهای تقلبی بسته به آلیاژی که از آن ساخته شده‌اند در مجاورت با اسید نیتریک تغییر رنگ می‌دهند.

نکته: اسید نیتریک نه تنها ماده‌ای خطرناک برای سلامتی است، بلکه می‌تواند به طلا هم آسیب وارد کند. به شما توصیه می‌کنیم که این روش تشخیص طلا را به افراد متخصص در این کار واگذار کنید و هرگز در خانه این کار را انجام ندهید.

 1. تشخیص طلا اصل با کمک سرامیک

این روش هم یکی از ساده‌ترین روش‌های خانگی رای تشخیص طلای اصل از بدل است. برای تشخیص طلا به این روش کافی است تا طلای مورد نظر را بر روی یک سطح سرامیکی بدون لعاب بکشید. اگر اثر طلایی رنگی بر روی سرامیک به جا بماند، یعنی طلای شما اصل است. اما اگر رد آن سیاه یا طوسی رنگ باشد، یعنی قطعه مورد نظر از نقره ساخته شده است. اگر بعد از خرید گردنبند طلا به اصل بودن آن شک کردید، بهتر است از این روش استفاده نکنید. چرا که ممکن است در اثر کشیدن روی سرامیک پاره شود.

نکته: این روش می‌تواند روی طلای شما خط بیاندازد و از زیبایی آن بکاهد. پس تا جایی که می‌توانید این کار را انجام ندهید و به طلای خود آسیب وارد نکنید.

 1. تشخیص طلای اصل به کمک یخ

از مایع سفیدکننده نیز می‌تواند به عنوان یک تست خانگی برای تشخیص طلای اصل از بدل استفاده شود. بهتر است بدانید که طلای خالص دارای رسانایی حرارتی بالاست و این خاصیت را می‌توان برای تشخیص اصالت آن استفاده کرد. برای تشخیص طلا به این روش کافی است تا طلای مورد نظر خود را بر روی یک تکه یخ قرار دهید و خوب به واکنش یخ نگاه کنید. طلای اصل می‌تواند به سرعت یخ را ذوب کند چرا که طلا می‌تواند به بهترین شکل ممکن حرارت را منتقل کند.

 1. تشخیص طلای اصل با کمک آهنربا

طلا فلزی غیر مغناطیسی است، پس قرار نیست که به آهنربا جذب شود و به آن بچسبد. از این خاصیت طلا می‌توان برای تشخیص اصل یا بدل بودن آن استفاده کرد. برای تشخیص طلا به این روش شما تنها به یک آهنربا نیاز دارید. آهنربا را نزدیک قطعه طلای مورد نظر خود نگه دارید. اگر طلا به آهنربا جذب شد، به احتمال ۹۹.۹۹ درصد تقلبی است. البته فراموش نکنید که طلا تنها فلزی نیست که به آهنربا جذب نمی‌شود. استیل، نقره، روی و دیگر فلزات نیز به آهنربا نمی‌چسبند. پس به این روش تشخیص طلای اصل از بدل اکتفا نکنید.

 images_1718798799_6672c9cfc5746.jpg

 1. تشخیص طلای اصل از بدل با کمک آب

این روش یکی از ساده‌ترین و کم دردسرترین روش‌های خانگی تشخیص طلای اصل از بدل است. طلای خالص سنگین است و در آب غرق می‌شود. طلای خود را در یک لیوان آب بیندازید. اگر به سرعت به کف ظرف رفت، احتمالا اصل است. اما اگر طلا روی سطح آب باقی ماند یا به آرامی غرق شد، ممکن است تقلبی باشد.

 1. تشخیص طلای اصل از روی رنگ

طلا به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی‌دهد و رنگش ثابت باقی می‌ماند. اگر طلای شما بعد از مدتی تغییر رنگ داد و سیاه شد به احتمال زیاد تقلبی است. طلا را زیر نور طبیعی یا لامپ سفید قرار دهید و رنگ آن را با دقت تمام مشاهده کنید. خالص ۲۴ عیار دارای رنگ زرد غنی و براق است. طلای ۱۸ عیار ممکن است کمی رنگی ملایم‌تری داشته باشد، اما همچنان براق و زرد است.

 1. تشخیص طلای اصل با گوش کردن به صدای آن

یکی از جالب‌ترین روش‌های تشخیص طلای اصل از بدل، گوش کردن به صدای قطعه طلای خریداری شده است. صدای طلا هنگام ضربه خوردن، مشخص و خاص است. با یک جسم فلزی (ترجیحا طلا) به طلای مورد نظر خود ضربه بزنید و به صدایی که تولید می‌کنند، دقت کنید. صدایی که توسط طلای اصل تولید می‌شود، زنگ‌دار و تیز است و برای چند ثانیه ادامه دار خواهد بود. این درحالی است که طلاهای تقلبی یا آلیاژی صدایی کدر و کوتاه تولید می‌کنند که شبیه به صدای برخورد فلزات بی‌کیفیت است.

سخن پایانی

در این مقاله به شما نحوه تشخیص طلای اصل از بدل را آموزش دادیم. همان‌طور که مشاهده کردید، تشخیص اصالت طلا با استفاده از روش‌های خانگی امکان‌پذیر است، اما هر کدام از این روش‌ها دارای محدودیت‌های خاص خود هستند. بهتر است از ترکیبی از این روش‌ها استفاده کنید تا به نتیجه دقیق‌تری برسید. اگر همچنان به اصل بودن طلای خود شک دارید، می‌توانید به طلافروشی مراجعه کنید و از آن‌ها بخواهید که اصل یا بدل بودن آن را تشخیص دهند. اگر روش کاربردی برای تشخیص طلای اصل از بدل می‌شناسید، در قسمت دیدگاه‌ها آن را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.