تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۷
کد خبر : 54339

صادرات نفت ۱۲ میلیارد دلار شد؛ افزایش ۷.۶ درصدی صادرات غیرنفتی

صادرات نفت ۱۲ میلیارد دلار شد؛ افزایش ۷.۶ درصدی صادرات غیرنفتی

رییس کل گمرک ایران ضمن اشاره به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری کشور طی بهار امسال گفت: صادرات غیرنفتی با افزایش ۷.۶ درصدی به ۱۳.۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک ایران اظهار کرد: ارزش تجارت خارجی کشور با احتساب نفت، در سه ماهه نخست امسال به حدود ۴۰ میلیارد دلار رسید که سهم مجموع مبادلات تجاری غیرنفتی ۲۷.۸ میلیارد دلار و سهم صادرات نفت بیش از ۱۲ میلیارد دلار بوده است.وی درباره صادرات غیر نفتی کشور در سه ماهه نخست امسال افزود: ارزش صادرات غیرنفتی کشور با ۷.۶ درصد افزایش به ۱۳.۵ میلیارد دلار رسید است. از نظر وزنی، صادرات کشور به بیش از ۳۸ میلیون تن رسیده که افزایش ۰.۵۷ (پنجاه و هفت صدم) درصدی را در مقایسه با بهار پارسال نشان می‌دهد.رضوانی فر در مصاحبه با صدا و سیما ادامه داد: صادرات محصولات پتروشیمی در این مدت حدود ۹ درصد افزایش در ارزش را به ثبت رسانده و به حدود ۱۵.۶ میلیون تن به ارزش ۶.۲ میلیارد دلار رسیده است.معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی از ۳۵۱ دلار به ۳۵۷ دلار افزایش پیدا کرده که رشد حدود ۲ درصدی را نشان می‌دهد.به گفته رئیس کل گمرک، واردات کشور در این مدت به ۱۴.۳ میلیارد دلار رسیده که افزایش حدود ۱.۳ درصدی را به ثبت رسانده است. وزن این واردات حدود ۹.۴ میلیون تن بوده که ۷.۷ درصد افزایش وزنی داشته است.
وی افزود: ۴۷۶ میلیون دلار از این واردات، شمش طلا بوده است که وزن آن ۶.۶ تن بوده که ۳ درصد ارزش واردات در سه ماهه امسال بوده است. همچنین ۶.۵ میلیون تن از واردات به ارزش حدود ۴.۶ میلیارد دلار، مربوط به واردات ۲۵ قلم کالای اساسی بوده است که افزایش ۱۷ درصدی در وزن و ۸ درصدی در ارزش را به خود اختصاص داده است. ۳۲ درصد ارزش کل واردات کشور، مربوط به ۲۵ قلم کالای اساسی بوده است.
رضوانی فر افزود: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی از یک هزار و ۶۲۲ دلار به هزار و ۵۲۶ رسیده که ۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
وی اظهار کرد: تراز تجاری کشور بدون نفت، حدود ۰.۸ (هشت دهم) میلیارد دلار منفی است، اما با احتساب تجارت نفت، ۱۱.۴ میلیارد دلار مثبت است.به گفته رئیس کل گمرک، بزرگترین مقاصد صادراتی کشور؛ چین با ۳.۵ میلیارد دلار، عراق با ۳ میلیارد دلار، امارات با ۱.۹ میلیارد دلار، ترکیه با ۱.۴ میلیارد دلار، افغانستان با ۵۰۰ میلیون دلار، پاکستان با حدود ۵۰۰ و هند با ۴۰۰ میلیون دلار، هفت مقصد اصلی صادراتی کشور هستند.وی گفت: امارات با ۴.۵ میلیارد دلار، چین با ۳.۹ میلیارد دلار، آلمان با ۴۹۲ میلیون دلار، هند با ۴۲۸ میلیون دلار، روسیه با ۳۰۹ میلیون دلار و هلند با ۲۷۳ میلیون دلار، هفت مبدأ اصلی واردات کشور بوده اند.رضوانی فر اظهار کرد: در همین مدت ترانزیت کشور با افزایش ۵۵ درصدی به ۵.۵ میلیون تن رسیده است. بزرگترین گمرکات مبدأ ترانزیت خارجی کشور در مدت زمان مورد بررسی، به ترتیب گمرک «پرویزخان» با ۱.۶ ‏میلیون تن، «منطقه ویژه شهید رجایی» با ۱.۴ میلیون تن و «باشماق» با ۷۰۱ هزار تن بوده اند.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.