به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی جمالی، در وبیناری با حضور معاونان و مدیران کل ستادی و استانی نقشه راه و رویکردهای سال ۱۴۰۱ را با توجه به رویدادها و ضرورت‌های این سال اعلام کرد و با اشاره به اهمیت و ویژگی خاص ایام پیش رو، افزود: معمولاً روزهای پایان سال و مشغله و ترافیک ناشی از آن، آغاز تعطیلات عید و ماه مبارک رمضان و موج‌های همه گیری کرونا چهار پیک کاهش اهدای خون است که متأسفانه در وضعیت کنونی هر چهار موقعیت با هم مقارن شده اند.

وی ادامه داد: برای اینکه مأموریت اصلی سازمان که تأمین خون سالم و کافی در کشور است بتواند به خوبی انجام شود، ضرورت دارد تا برنامه ریزی و همت مناسبی از سوی ستاد سازمان انتقال خون و مراکز استانی اعمال شود تا بتوانیم این سه ماه پر از ریسک را بدون کاهش ذخایر خونی و مشکلات ناشی از آن پشت سر بگذاریم.

جمالی با مروری بر شاخص‌ها و ضرورت‌های هنر مدیریت در سازمان انتقال خون و مراکز استانی، گفت: شناخت وضع موجود و فرصت‌ها و تهدیدهای ثابت و مقطعی، توجه به وضع موجود اعتبارات، ذخایر روزانه خون و وضعیت کارکنان به طور مستمر از ضروریات مدیریت است تا مدیر بتواند قدرت تحلیل داشته باشد.

وی با تاکید بر فرصت‌ها و موقعیت‌های بومی و منطقه‌ای هر استان، افزود: خلاقیت نیز شاخص دیگری است که از سوی مدیران می‌تواند کارگشا باشد.

جمالی با تاکید بر نقش روابط عمومی و دفتر جذب اهدا کنندگان و برنامه ریزی قوی برای جلب مشارکت و همکاری مردم و نگهداری اهدا کنندگان خون و استمرار آن، گفت: برخی از استان‌ها با تلاشی خلاقانه توانسته اند از ظرفیت نیروهای داوطلب و تبلیغات شهری توجه مردم را به اهدای خون جلب کنند که استان تهران در این زمینه تجربه موفقی دارد.

وی با تاکید بر اهمیت عدالت در توزیع امکانات، افزایش بهره وری و ریسک پذیری حساب شده برای استفاده از روش‌های متفاوت در عملکرد و تفویض اختیار به مدیران میانی برای اجرای صحیح جزئیات گفت: رابطه مناسب با دستگاه‌های نظارتی و حضور فعال مدیران استانی در جلسات استان راه مناسبی است برای به دست آوردن نظر مثبت سازمان‌های مرتبط و تأمین بودجه از استانداری.

جمالی، مدیران استانی را به تعامل با بخش خصوصی و دولتی در استان دعوت کرد و افزود: حفظ و امانت در بیت المال از خط قرمزهای مهم این سازمان است که باید نسبت به آن حساسیت ویژه داشته باشیم و عدول از آن قابل گذشت نیست و از شما توقع دارم نسبت به منافع سازمانی و عدالت در عملکرد حساس باشید و با شجاعت از آن دفاع کنید و در زمینه شایسته سالاری و منافع سازمانی با قدرت ظاهر شوید و ما نیز از این عملکرد دفاع خواهیم کرد.

وی از مدیران استانی خواست تا وضعیت ذخایر خون را مشخص و نیاز متوسط سه ماه پیش رو را محاسبه کنند و برای به دست آوردن این میزان با احتساب ۱۰ درصد بیشتر، برنامه ریزی دقیق انجام دهند و طی این سه ماه که چهار مقطع کاهش اهدای خون با یکدیگر تلاقی کرده است تمامی تلاش خود را به خرج دهند و لحظه‌ای تعلل نکنند.

جمالی با تاکید بر اهمیت اولویت دادن به تأمین نیازها و مطالبات کارکنان گفت: طی سه ماهه پیش رو همه باید با حداکثر ظرفیت تلاش کنیم.

وی از تمامی پزشکان و مدیران و کارکنان ستاد مرکزی و استانی خواست تا در فرایند تأمین خون مراکز اهدای خون را یاری دهند و در صورت نیاز کارکنان آموزش ببینند تا بتوانند در بخش‌های مختلف این فرایند کمبودها را طی زمان یاد شده پوشش دهند.

جمالی با تاکید بر اهمیت عملکرد کارکنان و ارزشیابی دقیق و مؤثر آن گفت: به زودی سیستم ارزشیابی سازمان باید به نحو بهینه تغییر کند تا هر یک از کارکنان طبق عملکرد خود دیده شوند تا با انگیزه کار کنند. در این سه ماه باید شبانه روز در صحنه باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت هماهنگی و تعامل صد درصدی دفتر جذب و روابط عمومی گفت: طبق یک برنامه متشکل باید فرهنگ سازی و جذب اهدا کنندگان برای تکمیل ذخایر خون در تمام کشور انجام شود و استان‌ها از ظرفیت‌های بومی و خاص خود نیز در این زمینه استفاده کنند.

منبع : ایسنا