تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
کد خبر : 39631

ریشه گران شدن فولاد، بورس نیست

ریشه گران شدن فولاد، بورس نیست

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی در ارزیابی خود پیرو مبحث خروج سیمان و فولاد از بورس کالا، گفت: انتظار داریم مباحثی که در حوزه‌های اقتصادی مطرح می‌شود، اگرچه مبتنی بر دلسوزی است اما مبتنی بر یک نگاه تخصصی نیز باشد. وی با بیان اینکه به واقع ما نمی‌توانیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی در ارزیابی خود پیرو مبحث خروج سیمان و فولاد از بورس کالا، گفت: انتظار داریم مباحثی که در حوزه‌های اقتصادی مطرح می‌شود، اگرچه مبتنی بر دلسوزی است اما مبتنی بر یک نگاه تخصصی نیز باشد.
وی با بیان اینکه به واقع ما نمی‌توانیم با یک ادبیات غیر علمی و غیر تخصصی اما دلسوزانه کشور را اداره کنیم، گفت: مباحثی که مطرح می‌شود نیاز به کار کارشناسی دارد لذا در حوزه مسائل مرتبط با بازار سرمایه کمتر کارشناسی است که اعتقاد داشته باشد که اگر ما رویکرد شفاف و رویکرد قیمت گذاری بر اساس تخصیص بین منابع و امثال این موارد را کنار بگذاریم در اقتصاد موفق تر هستیم. به واقع این جای سوال دارد که چه کسی توانسته از اقتصادی غیر شفاف انتفاع ببرد؟
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه آن چیزی که تحت عنوان رانت‌ها در ساختار غیر شفاف غیر اقتصادی بوده کاملاً می‌تواند در اقتصاد کشور تجلی پیدا کند، ادامه داد: بنابراین ما حق برگشت به عقب را نداریم. البته امکان اشکالاتی به روند جاری وجود دارد که می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد، لذا اگر آقایان و وزرا نظراتی در این بخش دارند، ما از این نظرات استقبال می‌کنیم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اظهارنظر در این باره ضمن اینکه دلسوزانه است باید به مبانی علمی هم پایبند باشد. همچنین اگر اشکالاتی در این بخش هم وجود دارد باید این اشکالات برطرف شود و ما منکر اشکالات نیستیم چراکه ما بارها به عملکرد سازمان بورس و عملکرد بورس‌های تخصصی انتقاد می‌کنیم اما اینکه اساس ساختار بازار سرمایه کشور را که در همه جای دنیا یک تعریف مشخصی دارد و در ایران هم بر اساس قوانین مجلس صورت می‌پذیرد، قبول نداشته باشیم حتماً به صلاح کشور نیست.
وی تاکید کرد: به عنوان مثال در حال حاضر مسئولین در بحث فولاد مطرح کرده‌اند که اگر فولاد از ساختار بازار سرمایه خارج شود قیمت آن کاهش پیدا خواهد کرد. سوال اینجاست که در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد در کشور به چه میزان است؟ طبق برآوردها تقریباً نزدیک ۴۶ میلیون تن ظرفیت نصب شده است. تقریباً برآورده ما این است که چند میلیون تن در حال ساخت هم وجود دارد و هنوز به صورت کلی نصب نشده‌اند که اینها هم اضافه می‌شود و نهایتاً بر فرض به ۵۰ میلیون تن در سال می‌رسیم.
پور ابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ میلیون تن مصرف کشور در بخش فولاد است، ادامه داد: سوال این است که اگر کسی می‌خواهد فولاد را با قیمت ارزان به دست مردم برساند باید از این ظرفیت خالی استفاده کند تا بهای تمام شده پایین بیاید؟ به واقع در ماه زمستان گاز و در تابستان برق این بخش قطع است دیگر ما چگونه می‌توانیم با بهای تمام شده پایین فولاد تحویل مردم بدهیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بنابراین ریشه گران شدن فولاد، بورس نیست، لذا ریشه گرانی فولاد بی تدبیری در تأمین اقلام مربوط به بهای تمام شده در این بخش است که از طریق گاز و برق حاصل می‌شود، بنابراین نباید آدرس غلط به جامعه و اقتصاد کشور بدهیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما باید بهای تمام شده تولید فولاد را پایین بیاوریم، اظهار کرد: بهایی که در ۲ ماه پیرو قطعی برق و گاز هزینه‌های سنگینی را برای بخش فولاد ایجاد می‌کند، حتماً می‌تواند بهای تمام شده این بخش را بالا ببرد. بنابراین وقتی بهای تمام شده تولید بالا برود، قیمت مصرف کننده افزایش پیدا خواهد کرد. از این رو اگر کسی می‌خواهد قیمت فولاد کاهش پیدا کند، باید عوامل تولید اعم از سوخت، خوراک با قیمت پایین و مستمر در اختیار تولید کننده قرار دهد و گاز را در زمستان و برق را در تابستان به مدت دو ماه قطع نکند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه ما نباید جلوی صادرات و تولید فولاد را به دلیل افزایش قیمت فولاد بگیریم، اظهار کرد: ما باید دلایل بهای تمام شده در این بخش را مورد بررسی قرار دهیم.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.